Co zanieczyszcza powietrze nad Nową Hutą? Sprawdza bezzałogowy „Albatros”
Geobiz | 07 marca 2017 | Newsy
W wyniku współpracy Urzędu Miasta Krakowa i Straży Miejskiej z firmą Novelty RPAS oraz spółką ArcelorMittal Poland w grudniu minionego roku dokonano inwentaryzacji potencjalnych źródeł emitujących zanieczyszczenia z terenu Nowohuckiego Obszaru Gospodarczego w Krakowie. Bezzałogowy statek powietrzny „Albatros” wystartował 13 grudnia i tego dnia odbył 4-godzinny lot, w trakcie którego wykonał zdjęcia oraz ortofotomapę w świetle dziennym do celów oględzin sytuacji z powietrza.
Dla urzędu miasta przedsięwzięcie jest okazją do sprawdzenia w praktyce, jakie możliwości w zakresie poprawy funkcjonowania przestrzeni miejskiej stwarza wykorzystanie UAV-ów. Weryfikacja potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń to w obecnym czasie to bardzo słuszny kierunek działań.
Lot drona zaprogramowano na wysokość 180-200 m nad terenem. Wyniki prac „Albatrosa” można zobaczyć na ortofotomapie (rozdzielczość 6 cm), którą udostępnia serwis mapowy WeMapo. Tego typu mapy, a nawet mapy o wyższej rozdzielczości, tworzone są również w firmie świadczącej usługi geodezyjne z Poznania Geobiz.
WeMapo jest narzędziem on-line stworzonym przez Novelty RPAS przy współpracy ze SMART geomatic, dostawcą systemów informatycznych. WeMapo służy do prezentacji danych z bezzałogowych statków powietrznych, w tym w formie ortofotomap.
Jeśli chodzi zaś o „Albatrosa” – jest to autonomiczny system latający dla profesjonalistów. Opiera się na bezzałogowym samolocie i jest szczególnie przydatny przy pracach fotogrametrycznych, związanych z inspekcją infrastruktury liniowej i obszarami wielkopowierzchniowymi. Za jego pomocą można prowadzić obserwacje, analizy dla rolnictwa i leśnictwa oraz tworzyć ortofotomapy i numeryczne modele terenu.