Blog

ContexCapture – nowe możliwości w tworzeniu modeli 3D

Geobiz | 26 kwietnia 2017 | Newsy

Oprogramowanie ContexCapture zyskuje nowe możliwości. Jego producent, Bentley Systems, zaprezentował właśnie, co od teraz będzie można osiągnąć na podstawie zdjęć i danych ze skaningu laserowego 3D. To mi.in. przetwarzanie danych w chmurze czy planowanie fotograficzne.

Sierakow_8Udoskonalone modelowanie rzeczywistości będzie teraz możliwe dzięki usłudze ContexShare, która zwiększa wydajność w bezpiecznym przesyłaniu strumieniowym siatek rzeczywistych oraz ich danych wsadowych. Dzięki temu pełne i gotowe do użycia zbiory udostępniane są natychmiastowo, nawet dla specjalistów pracujących w rozproszeniu (np. część zespołu w biurze, część w terenie). Oprogramowanie dostępne jest w abonamencie – płatności naliczane są tylko za rzeczywiste użycia. W ten sposób ContexShare wykracza poza połączone środowisko danych ProjectWise, zwiększając bezpieczeństwo udostępniania i strumieniowego przesyłu danych w obrębie zespołów projektowych.

Kolejną nowością jest Navigator Web, aplikacja służąca udostępnianie realistycznego modelowania rzeczywistości z rosnącymi poziomami szczegółowości. Za jej pośrednictwem możliwe jest wysyłanie nawet bardzo dużych siatek rzeczywistości za pomocą przeglądarki na komputery w biurach oraz na urządzenia mobilne. I to wyjątkowo wydajne wysyłanie.

Odbiorcy oprogramowania Bentleya zyskują dużą wartość, która streszcza się w słowach dokładność, dostępność, skalowalność i możliwość udostępniania. Dzięki temu, że ContexCapture wykorzystuje przetwarzanie hybrydowe, tworzone gotowe siatki rzeczywiste są z jednej strony uniwersalne i wygodne jak fotografia o wysokiej rozdzielczości, z drugiej zaś odznaczają się precyzją osiągniętą przez skanowanie laserowe. Jak ta korzyść wygląda w praktyce? Np. specjaliści ds. inżynierii i pomiarów mogą łatwo przypisywać dronom optymalne pozycje aparatów i tras lotów, a to wymaga dużej dokładności – zwłaszcza dla krytycznych punktów kontrolnych.

Warto rozwinąć też myśl o skalowalności. Aplikacja Bentleya daje możliwość modelowania w skali. Nie tylko samych miast, ale i placów budowy czy tak nieznaczne elementy, jak tabliczki z nazwami poszczególnych komponentów. W celu przyspieszenia przetwarzania siatek rzeczywistych użytkownicy mogą korzystać z funkcji równoległych obliczeń. Nowy jest też format (3SM), za pomocą którego w różnych rozdzielczościach można tworzyć pliki wsadowe.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.