ContexCapture – nowe możliwości w tworzeniu modeli 3D
Geobiz | 26 kwietnia 2017 | Newsy
Oprogramowanie ContexCapture zyskuje nowe możliwości. Jego producent, Bentley Systems, zaprezentował właśnie, co od teraz będzie można osiągnąć na podstawie zdjęć i danych ze skaningu laserowego 3D. To mi.in. przetwarzanie danych w chmurze czy planowanie fotograficzne.
Udoskonalone modelowanie rzeczywistości będzie teraz możliwe dzięki usłudze ContexShare, która zwiększa wydajność w bezpiecznym przesyłaniu strumieniowym siatek rzeczywistych oraz ich danych wsadowych. Dzięki temu pełne i gotowe do użycia zbiory udostępniane są natychmiastowo, nawet dla specjalistów pracujących w rozproszeniu (np. część zespołu w biurze, część w terenie). Oprogramowanie dostępne jest w abonamencie – płatności naliczane są tylko za rzeczywiste użycia. W ten sposób ContexShare wykracza poza połączone środowisko danych ProjectWise, zwiększając bezpieczeństwo udostępniania i strumieniowego przesyłu danych w obrębie zespołów projektowych.
Kolejną nowością jest Navigator Web, aplikacja służąca udostępnianie realistycznego modelowania rzeczywistości z rosnącymi poziomami szczegółowości. Za jej pośrednictwem możliwe jest wysyłanie nawet bardzo dużych siatek rzeczywistości za pomocą przeglądarki na komputery w biurach oraz na urządzenia mobilne. I to wyjątkowo wydajne wysyłanie.
Odbiorcy oprogramowania Bentleya zyskują dużą wartość, która streszcza się w słowach dokładność, dostępność, skalowalność i możliwość udostępniania. Dzięki temu, że ContexCapture wykorzystuje przetwarzanie hybrydowe, tworzone gotowe siatki rzeczywiste są z jednej strony uniwersalne i wygodne jak fotografia o wysokiej rozdzielczości, z drugiej zaś odznaczają się precyzją osiągniętą przez skanowanie laserowe. Jak ta korzyść wygląda w praktyce? Np. specjaliści ds. inżynierii i pomiarów mogą łatwo przypisywać dronom optymalne pozycje aparatów i tras lotów, a to wymaga dużej dokładności – zwłaszcza dla krytycznych punktów kontrolnych.
Warto rozwinąć też myśl o skalowalności. Aplikacja Bentleya daje możliwość modelowania w skali. Nie tylko samych miast, ale i placów budowy czy tak nieznaczne elementy, jak tabliczki z nazwami poszczególnych komponentów. W celu przyspieszenia przetwarzania siatek rzeczywistych użytkownicy mogą korzystać z funkcji równoległych obliczeń. Nowy jest też format (3SM), za pomocą którego w różnych rozdzielczościach można tworzyć pliki wsadowe.