Drony w branży wydobywczej?
Geobiz | 01 sierpnia 2017 | Newsy
O tym, że bezzałogowe statki powietrzne są w stanie obniżyć koszty prowadzonej działalności przy równoległym zwiększeniu jej efektywności, zainteresowanych tematem osób nie trzeba specjalnie przekonywać. Te korzyści chce teraz osiągnąć także Jastrzębska Spółka Węgłowa. Kilka tygodni temu spółka przeprowadziła pierwsze testy w kopalni Pniówek. W polskim górnictwie to pierwsza próba wykorzystania dronów przez górnictwo. Jakie są efekty nalotów i perspektywy na przyszłość?
Rozpoczęcie projektu z użyciem dronów eksperci z JSW uzasadniają złożonością czynności składających się na działalność spółki, zarządzanie którymi należy usprawnić. Wiele czynności i analiz musi odbywać się jednocześnie. Monitoring istniejącej infrastruktury, stanu środowiska (w celu jego ochrony), ocena stanu technicznego, pomiary geodezyjne i badania w tym zakresie – wszystkie te zadania za pomocą dronów z powodzeniem realizowano dotąd w innych branżach, czas zatem także na górnictwo.
Drony wykorzystane do nalotów na terenie Pniówka wyposażono w kamery i czujniki, które zebrały dane na temat ukształtowania terenu i stanu naziemnej infrastruktury oraz danych geodezyjnych i z zakresu ochrony środowiska. Użyto dwóch rodzajów sprzętu: systemu płatowego FENIX oraz wielowirnikowego GRYF.
FENIX, który wykorzystuje fotogrametrię lotniczą i dane teledetekcyjne oraz dostosowany jest do pracy nad obiektami o większej powierzchni i obiektami liniowymi, miał za zadanie przeprowadzić rozpoznanie z powietrza oraz skontrolować stan infrastruktury.
GRYF zebrał natomiast dane, na podstawie których wykonana została ortofotomapa. To opracowanie pozwoli z kolei na stworzenie następnych map sytuacyjnych, na których oparte zostaną projekty dla inwestycji spółki oraz analizy wpływu prowadzonej przez spółkę działalności na środowisko.
Pierwsze loty testowe na terenie kopalni Pniówek odbyły się w połowie maja br. Przedstawiciele JSW twierdzą, że potencjał dronów w branży dostrzegalny jest już na tym etapie.