Blog

Geodezyjne zmiany w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

Geobiz | 08 grudnia 2017 | Newsy

Na dniach weszła w życie druga wersja Kodeksu urbanistyczno – budowlanego, w skrócie Kub, która wprowadza liczne zmiany, także dla geodetów. Oto najważniejsze z nich.

Zanim o zamianach, które wprowadza Kub w zawodzie geodety, warto wspomnieć, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie uwzględniło jednego z najważniejszych postulatów pracowników geodezji, a mianowicie prośby o wpisanie geodety na listę uczestników procesu budowlanego.

Natomiast wśród zmian, które Kodeks wprowadza na największą uwagę zasługuje dość kontrowersyjna adnotacja umożliwiająca, w przypadku niektórych inwestycji, projektowanie na mapach zasadniczych. By jednak było to możliwe, muszą być spełnione dwa warunki: „dokładność i aktualność danych zawartych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym odpowiada stopniowi skomplikowania inwestycji”, a inwestycja musi posiadać kategorię 1-4, wykluczając inwestycje liniowe.

Zmiany objęły także mapę do celów projektowych. Wcześniejszy pas wokół inwestycji, który należy zawrzeć w opracowaniu poszerzono z 5 do 15 m. Ponadto na mapie należy uwzględnić także obciążenia służebnościami gruntowymi lub służebnościami przesyłu.

Kub wprowadził także definicję planu geodezyjnego, co ułatwi m. in. narady koordynacyjne czy tworzenie wniosku o udzielenie zgody inwestycyjnej. W nowej wersji znalazła się również definicja geodety, która nazywa nim osobę legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi.

Ponadto w Kodeksie umieszczono poszerzoną listę czynności geodezyjnych oraz stworzono wyliczenie opracowań geodezyjnych. Sprecyzowano również, na czym polega geodezyjne wytyczenie obiektu budowlanego, a także geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Nowe zapisy precyzują wysokość obiektów budowlanych wyższych niż 3 metry oraz obligują, by sprawdzić, czy budynek powstał zgodnie z projektem inwestycyjnym lub planem sytuacyjnym. Obowiązkowi wytyczenia nie podlegają natomiast nadbudowy i odbudowy obiektu budowlanego, a inwentaryzacja powykonawcza nie jest wymagana w przypadku obiektów małej architektury oraz urządzeń budowlanych.

Najnowsza wersja Kodeksu została także pozbawiona następującego zapisu: „właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych będą mogli opracowywać, rekomendować do stosowania oraz rozpowszechniać wzorce, standardy, wytyczne i inne opracowania dotyczące sposobów wykonywania opracowań i czynności geodezyjnych w procesie inwestycyjnym, a dokumenty te będą wchodzić w skład zasad wiedzy technicznej”. Z kolei terminy obsługi geodetów w starostwach zostały przeniesione do ustawy inwestycyjnej.

Nową wersję Kub poszerzono o informacje dotyczące podziału nieruchomości. Od teraz można go dokonać na obszarze nieobjętym planem miejscowym, o ile jest on zgodny z przepisami odrębnymi. Także zapisy dotyczące podziału nieruchomości zabudowanej budynkiem uległy poszerzeniu. Pojawił się też zupełnie nowy artykuł zabraniający podziału nieruchomości w obrębie zabudowy zagrodowej. Wyjątkiem są tylko te podziały, które służą wydzieleniu nieruchomości pod drogę wewnętrzną. Nowy artykuł określa również procedury, w trakcie których można przeprowadzić podział nieruchomości.

W nowej wersji Kub znajdziemy także zupełnie nowy rozdział pt. „Połączenie i podział nieruchomości na wniosek właścicieli”.

Szczegółowe informacje na temat zmian w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym można znaleźć na oficjalnej stornie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, gdzie znajduje się cała treść dokumentu.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.