Inwentaryzacja budowlana kamienicy
Geobiz | 04 maja 2017 | Porady eksperta
W pierwszym kwartale 2017 roku otrzymaliśmy zlecenie wykonania szczegółowej inwentaryzacji budowlanej kamienicy położonej w centrum Bydgoszczy. Po zaprezentowaniu Zamawiającemu możliwości jakie daje skaning laserowy oraz fotogrametria udało nam się przekonać Inwestora, iż nie warto wybierać najtańszej oferty a dołożyć odrobinę funduszy na tym etapie aby zaoszczędzić w kolejnych. Zwłaszcza że obiekt był duży, skrzydła w podwórzu wybudowano nierównolegle do siebie, a kamienica ma przejść bardzo gruntowną przebudowę wewnątrz. Zmianie ulegnie układ komunikacyjny, dojdą windy a rozkład mieszkań finalnie nie będzie miał nic wspólnego z aktualnym. Elewacje również wymagają całkowitego odtworzenia – podlegają oczywiście ochronie przez konserwatora zabytków. Dodatkowym czynnikiem komplikującym zadanie była planowana znaczna ingerencja w więźbę dachową i kłady dachów. W związku z tym wykonaliśmy w pełni wektorowy model więźby dachowej na bazie danych ze skaningu laserowego oraz rzuty i przekroje.
Na prace pomiarowe poświęciliśmy około 10 dni roboczych, podczas których wykonano kilkaset skanów skanerem laserowym 3D (wraz z panoramami) oraz kompleksową inwentaryzację fotograficzną elewacji. Kolejne tygodnie to łączenie skanów, opracowanie chmur punktów, czyszczenie danych… Następnym krokiem było przygotowanie plików rastrowych na bazie chmur punktów (cięcia poziome przez poszczególne kondygnacje) które to następnie osadzone w plikach CAD podlegały wektoryzacji. Szczegóły na rzutach uzupełniane były na podstawie danych ze stanowisk skanera – czy to w widoku chmury punktów czy panoramy co ograniczyło praktycznie do zera konieczność ponownych wyjazdów w teren.
Dodatkowo wykonaliśmy ortoplany elewacji z których wycięte zostały bogate zdobienia i inne detale, których wektoryzacja byłaby bardzo czasochłonna. Umieściliśmy je w plikach CAD zawierających kłady elewacji co dodatkowo podniosło ich szczegółowość oraz pozwoli wiarygodnie odtworzyć je jeżeli zostaną zniszczone podczas prowadzenia prac budowlanych.
Posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu prac tego typu (pierwszą kamienicę inwentaryzowaliśmy w 2006 roku) a przez lata stosowaliśmy różne techniki pomiarowe. Od dalmierzy laserowych, przez włączanie pomiarów tachimetrycznych elementów konstrukcyjnych, niwelacje geometryczne kondygnacji do skaningu laserowego i fotogrametrii. Z pewnością nie ma jedynej słusznej metody a należy ją prawidłowo dobrać do skali obiektu, celu jakiemu ma służyć dokumentacja oraz budżetu Zamawiającego. Jedno jest jednak pewne. Jakość oraz szczegółowość wynikowego opracowania którą można uzyskać stosując skaning laserowy i fotogrametrię jest nieosiągalna dla pozostałych metod.