Jak nie stracić przy zamianie mieszkania?
Geobiz | 24 listopada 2017 | Porady eksperta
Zamiana nieruchomości dziś nie jest transakcją dokonywaną powszechnie, jednak się zdarza. Dawniej zamiany zdarzały się częściej i to pewnie dlatego dużo zaufania do tej transakcji mają osoby starsze. Teoretycznie zamienić można każdy rodzaj nieruchomości, jednak w praktyce najczęściej dochodzi do zamiany mieszkań. Jak nie stracić przy tej transakcji?
Emeryci często chcą wymienić mieszkanie na mniejsze lub z takimi udogodnieniami jak winda oraz balkon. Zastrzyk gotówki, który zdobywają przy zamianie swojego lokum na mniejsze, jest także istotnym pozytywem ze względu na niskie zarobki tej grupy społecznej. Młode osoby, jeśli decydują się na zamianę mieszkania, to najczęściej na większe – to w końcu czas, kiedy myśli się o założeniu rodziny. Dodatkowe metry kwadratowe są więc bardzo pożądane.
Zamiana mieszkania w świetle prawa
Według art. 603 kodeksu cywilnego, umowa zamiany zobowiązuje obie strony do przeniesienia własności rzeczy na drugą stronę w zamian za otrzymanie od niej innej rzeczy. Ten artykuł dotyczy np. praw majątkowych, konkretnych przedmiotów, a więc także nieruchomości. Z kolei art. 155 kodeksu cywilnego informuje, że przekazanie nieruchomości zobowiązuje do przeniesienia własności rzeczy na nabywcę. Należy pamiętać, że umowa zamiany powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego! Z tego względu powinniśmy mieć na uwadze dodatkowe koszty, które poniesiemy.
Podatki, czyli o czym warto wiedzieć
Zamiana nieruchomości może zajść między członkami rodziny lub obcymi sobie osobami. W pierwszym wypadku należy pamiętać, że jeśli stronami zamiany są osoby zaliczane do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy SD (małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie), wówczas nie obowiązuje nas podatek od spadków i darowizn. Jedynymi opłatami będą koszty poniesione na rzecz wynagrodzenia notariusza, podatek VAT od wynagrodzenia notariusza, koszty wypisów aktu notarialnego oraz opłaty wieczysto księgowe – wpis do ksiąg wieczystych.
Z zamianą nieruchomości jest podobnie jak z jego sprzedażą. Jeśli nabyliśmy nieruchomość mniej niż 5 lat temu, wówczas chcąc ją sprzedać drożej lub wymienić, musimy nie tylko zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, ale także podatek dochodowy (19%).
Ostrożności nigdy za wiele
Wymiana nieruchomości może nas przytłaczać wielością przepisów i formalności. Najprostsze wymiany mieszkań są w momencie, gdy obie nieruchomości mają zbliżoną wartość rynkową. W ten sposób transakcja dla obu stron będzie sprawiedliwa, a podatek od czynności cywilnoprawny najniższy.
Więcej trudności może sprawić wymiana mieszkania z kredytem (szczególnie w obcej walucie), a także wymiana mieszkania komunalnego i lokalu będącego własnością spółdzielni. Aby uniknąć nieporozumień i trudności, najlepiej udać się po pomoc do takich specjalistów, jak rzeczoznawca majątkowy, który dokona najlepszej wyceny nieruchomości, a także do doradcy podatkowego, który przedstawi najtańsze opcje wymiany mieszkania.