Blog

Konferencja POLSCAN – I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR

Geobiz | 31 października 2019 | Newsy

22-23 października w Sękocinie Starym miała miejsce konferencja POLSCAN, czyli I Ogólnopolskie Forum Użytkowników LiDAR, w której uczestniczyli specjaliści wykorzystujący w swojej codziennej pracy skanowanie laserowe. O tym, jak przebiegło spotkanie, jakie tematy zostały podjęte oraz do jakich wniosków doszli uczestnicy, przeczytacie w naszym dzisiejszym artykule.

Na początku trzeba zaznaczyć, że wydarzenie cieszyło się sporą popularnością. Uczestniczyło w nim bowiem aż 250 osób. Podjęte podczas prezentacji prelekcje były bardzo zróżnicowane. Wystąpili nie tylko specjaliści na co dzień zajmujący się geodezją, ale także pracownicy takich branż jak ochrona przyrody, geologia, hydrologii, archeologia czy transport. Przedstawiano nie tylko wyniki badań naukowych, ale również praktyczne sposoby wdrożenia skaningu laserowego do rozwiązania różnorodnych problemów oraz usprawniania konkretnych działań.

Dodatkowym atutem spotkania była możliwość zapoznania się ofertami rodzimych firm, które stawiają na konstrukcję własnych skanerów laserowych. W trakcie konferencji można było poznać ich najnowsze propozycje.

Skaning laserowy i drony

Podczas forum najpopularniejszym poruszanym tematem było wykorzystanie skaningu laserowego w połączeniu z dronami. Choć użycie w tego typu pomiarach bezzałogowej maszyny latającej może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, okazuje się, że z tych innowacyjnych rozwiązań korzystają nie tylko prywatne firmy, ale też rodzime uczelnie.

Skaning batymetryczny

Na uwagę zasługuje także prezentacja o skanowaniu batymetrycznym, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju, mimo to znalazło ono zastosowanie w skanowaniu nadmorskich brzegów, dopełniając tym sposobem dane uzyskiwane z sond wielowiązkowych.

Podczas konferencji poruszono również temat machine learning, a także różnego rodzaju połączeń skaningu laserowego np. ULS i TLS (skaning naziemny) oraz ALS i MLS (skaning lotniczy i mobilny).

Prognozy dla skaningu laserowego

Wygląda na to, że skaning laserowy w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością i nie będzie ona maleć. Wręcz przeciwnie uczestnicy konferencji są w tej kwestii jednogłośni, LiDAR-y zawitają do coraz większej ilości branż. Sprzyja temu uwolnienie danych wysokościowych będące efektem uchwalenia nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto informacje mają być aktualizowane co 6 lat.

Głównym wnioskiem, jak został wysnuty podczas konferencji POLSKAN, jest przekonanie, że najważniejsze w efektywnym, a przede wszystkim opłacalnym wykorzystaniu skaningu laserowego jest pomysłowość. Korzystanie chmur punktów może bowiem wesprzeć różnorodne projekty i szybko rozwiązać nawet niespotykane problemy, konieczne jest jednak, by umieć dostrzec możliwości wykorzystania LiDAR-u tam, gdzie nie jest to aż tak oczywiste.

Na zakończenie warto wspomnieć, że w GEOBIZ również świadczymy usługi z zakresu skanowania laserowego, wykorzystując skaner laserowy RIEGL VZ400i. Zajmujemy się także integracją danych pozyskanych różnymi metodami – fotogrametrii lotniczej, skaningu laserowego oraz pomiarów klasycznych.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.