Blog

Model 3D Białegostoku jako wykorzystanie chmury punktów ALS w planowaniu przestrzennym

Geobiz | 11 sierpnia 2016 | Newsy

Trójwymiarowy model fragmentu Białegostoku jako przykład wykorzystania chmury punktów ALS w pracach z zakresu planowania przestrzennego został opracowany w ramach projektu GeoSTART firmy ProGea Consulting, zajmującej się projektami z zakresu geoinformatyki. Model powstał na podstawie pracy magisterskiej jednego ze studentów Politechniki Białostockiej (uczelnia bierze udział w programie GEOStart). Opracowanie jest dobrym przykładem tego, jak chmurę punktów ALS można wykorzystać do stworzenia numerycznego modelu terenu i modeli 3D budynków, które to następnie – po integracji z ortofotomapą – służą do przygotowywania całościowych opracowań urbanistycznych, analiz pomagających w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych oraz wizualizacji.

26920082115_c41a32d2b9_bCelem pracy było wykonanie modelu 3D części miasta, a następnie określenie jego użyteczności do zastosowania w określonych zagadnieniach zagospodarowania przestrzennego. Posłużono się tu aplikacją LP360 w formie nakładki na oprogramowanie ArcMap.

Wykonanie w pełni funkcjonalnego modelu budynków na poziomach szczegółowości LoD 1 – LoD 2 (które są podstawą dla przeprowadzania takich analiz) było możliwe dzięki danym LiDAR oraz odpowiednim funkcjom programu. Chmura punktów LiDAR to bardzo dobry punkt wyjścia dla analizy rzeźby i pokrycia terenu. LP360 w efektywny i szybki sposób umożliwia natomiast generowanie wysokościowych modeli terenu. Są to modele o dokładności najwyższej z możliwych, dzięki czemu mogą stanowić podstawę zarówno dla opracowań planistycznych, jak i prewencyjnych, inwestycyjnych i środowiskowych.

Jak przebiegały prace? Na początku wykonano numeryczny model terenu, przy wykorzystaniu funkcji eksportu oprogramowania LP360, a następnie nałożono na niego ortofotomapę. Powierzchnia terenu to 120 ha, a dane skanowania lotniczego pochodzą z projektu ISOK. Kolejny etap to wykonanie linii nieciągłości na dachach budynków i nadanie im wartości wysokości, do czego wykorzystane zostało narzędzie wektoryzacja linii nieciągłości terenu LP360. Na tej podstawie wykonano modele TIN budynków. Modele zostały następnie odpowiednio opisane. W kolejnym etapie przeprowadzono analizy widoczności, wykonano sylwetę miasta i zbadano, jaki wpływ na kształt sylwety ma projektowany budynek.

Trójwymiarowy model budynków umożliwia kontrolę wysokościową planowanej zabudowy w pracach planistycznych czy urbanistycznych. Dzięki temu inwestor otrzymuje możliwość przeanalizowania kilku wariantów inwestycji i wybranie tej, która okaże się najkorzystniejsza. Opracowania stworzone na podstawie danych LiDAR mogą więc przyczynić się do poprawy ładu przestrzennego w mieście poprzez usprawnienie planowania najważniejszych inwestycji budowlanych. Tego typu opracowaniami, w ramach świadczenia usług geodezyjnych – zajmuje się w Poznaniu także nasza firma.

Artykuł przygotowany na podstawie materiału z portalu gisplay.pl.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.