Nowa wersja aplikacji QGIS. Co nowego?
Geobiz | 28 lipca 2016 | Newsy
Popularna otwarta aplikacja QGIS doczekała się nowej wersji – 2.16.0. Nazywa się Nødebo, od nazwy jednej z duńskich miejscowości, w której jesienią zeszłego roku odbyła się konferencja poświęcona tej aplikacji.
Najnowsza wersja (w przeciwieństwie do poprzedniej) nie zalicza się do długoterminowych wydań LTR (Long Term Release), a więc jest odpowiednia także dla mniejszych podmiotów. LTR sprawdza się bardziej wśród większych użytkowników, którzy do pracy potrzebują stabilnych programów, niewymagających częstych instalacji coraz to kolejnych uaktualnień, wymagających co gorsza szkoleń wśród pracowników.
Co zmieniono w nowej wersji aplikacji? Przede wszystkim poszerzono ją o kilka funkcjonalności. Łatwiejsze jest teraz powiększanie i pomniejszanie mapy (poprzez jednoczesne zaznaczenie kursorem wybranego obszaru mapy i wciskanie klawisza Ctrl); powiększenie można zmieniać bez konieczności zmiany skali. Dla sprawniejszego tworzenia złożonych skali barw w nowej wersji znalazł się rozbudowany edytor gradientów. Łatwiejsze zaznaczanie i odznaczanie obiektów na mapie zapewniają dodatkowe skróty klawiszowe, udoskonalono także opcję wyboru koloru.
Narzędzie do przekształcania obiektów liniowych do postaci strzałek to nowa funkcjonalność związana z symbolizacją. Zbiór prostych symboli powiększył się o kilka nowych. Użytkownicy mają teraz większe możliwości w zakresie wizualizacji, a to za sprawą nowej opcji „filled marker”. Nowością jest też narzędzie Style Dock, które umożliwia podgląd „na żywo” wprowadzanych do stylu warstwy zmian. Dzięki niej możliwe jest m.in. stworzenie sygnatury z wypełnieniem gradientowym. Ponadto pojawiła się opcja wizualizacji obiektu bez użycia symbolu czy możliwość zdefiniowania obrysu czcionki (w przypadku, gdy używamy jej jako symbolu).
Aplikacja została wzbogacona o nowe narzędzia do rysowania poligonów oraz polilini (znajdziemy je w module wydruku mapy geodezyjnej). Łatwiejsze jest teraz także wykorzystanie HTML-a przy tworzeniu etykiet. Za ważną zmianę należy uznać automatyczne generowanie pliku wydruku z georeferencją.
Duże zmiany na plus zastosowano w narzędziach do digitalizacji, etykietowania, pracy na tabelach atrybutów. Możliwe jest teraz także dynamiczne generowanie cieniowania na podstawie numerycznego modelu terenu. Zmiany nie ominęły także formatów danych.