Blog

Nowe technologie w archeologii lotniczej

Geobiz | 28 maja 2018 | Newsy

Wykorzystanie dronów ma coraz większy zasięg. Bezzałogowe statki powietrzne cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w geodezji, gdzie z ich pomocą wykonuje się zdjęcia lotnicze lub skaning laserowy 3D, ale też, jak się okazuje, w archeologii. Archeologowie, zwłaszcza ci zza granicy, coraz częściej sięgają po technologie. Ostatnio, dużą popularnością cieszy się obrazowanie wielospektralne. Z jego zastosowaniem przeprowadzanie badań i pomiarów staje się znacznie prostsze a przede wszystkim tańsze.

Doskonałym przykładem zastosowania obrazowania wielospektralnego i technologii UAS jest projekt przeprowadzony w Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystano nowe możliwości technologiczne do poszukiwania cech archeologicznych niespotykanych we wcześniejszych geofizycznych badaniach terenu.

Mapa anomalii chlorofilu

Technologia działa na zasadzie wykrywania chlorofilu obecnego w roślinności danej przestrzeni. Różnice w zawartości chlorofilu mogą więc być zmienną wskazującą na obecność zakopanych pod ziemią struktur. Na podstawie tych informacji na Wydziale Archeologii i Antropologii Uniwersytetu w Bristolu stworzono mapę anomalii chlorofilu, których nie wykazały pomiary wykonywane tradycyjnymi metodami.

Szerszy zakres badań i niższy koszt

Nie dość, że rozwiązanie UAS otwiera zupełnie nowe możliwości przed archeologami, to także czyni ich badania znacznie ekonomiczniejszymi. Pomiary bowiem angażują zdecydowanie mniej osób, a ceny czujników wielospektralnych zaczynają się już od 3500 dolarów.

Latające wykrywacze metalu

Innym, ciekawym rozwiązaniem są urządzenia, które nie wykrywają chlorofilu, a skupiają się na poszukiwaniu metalowych przedmiotów. Tym sposobem oczywiście nie znajdziemy struktur sprzed epoki żelaznej, ale i tak jest to duże ułatwienie poszerzajcie spektrum dotychczasowych badań.

W tym rozwiązaniu wykorzystywane są czujniki termiczne, które wykrywają przedmioty metalowe do głębokości ok. 183 cm pod ziemią. Tego typu loty odbywają się w nocy z wykorzystaniem czujników termowizyjnych. Metal obecny pod gruntem zatrzymuje ciepło na wyższym poziomie niż otaczająca go ziemia, w nocy natomiast różnice temperatur są wyraźniejsze, przez co obrazy termiczne  najbardziej precyzyjne. Niektórzy wykorzystują tę technikę nawet do poszukiwania skarbów.

Technologie wykrywające metal z czujnikiem podczerwieni także stają się coraz tańsze. Dzięki temu badania archeologiczne są coraz łatwiejsze, bardziej precyzyjne i dostępne nawet dla mniej zamożnych badaczy. Bardzo możliwe, że za kilka lat tego typu pomiary będą normą na całym świecie.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.