Blog

Nowy poziom zwiedzania – aplikacja do zwiedzania Pragi w 3D

Geobiz | 10 listopada 2017 | Newsy

Praga to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów stolic Europy. Teraz miasto można zwiedzać jeszcze dokładniej i w ciekawszy niż dotąd sposób. Praski Instytut Planowania i Rozwoju (IPR Prague) opracował nową aplikację, za pomocą której można wybrać się w wirtualną wycieczkę 3D po stolicy Czech.

W modelu uwzględniono ponad 200 tysięcy budynków, przy czym każdy z nich został szczegółowo opisany. Można więc poznać nawet tak szczegółowe dane, jak liczba pięter czy własność obiektów. Aplikacja w doskonały sposób otwiera na nowe sposoby patrzenia na zabytki i ciekawostki architektoniczne miasta. Dzięki niej można np. zobaczyć, jak wraz z upływem czasu w ciągu doby zmienia się oświetlenie i zacienienie budowli. Do podejrzenia są nie tylko konkretne obiekty (które zresztą można wyszukiwać na podstawie adresu), ale i panoramy 3D charakterystycznych i lubianych miejsc w mieście (w sumie 24 różne lokalizacje). Z aplikacji warto korzystać przed wybraniem się na wycieczkę, w jej trakcie (wirtualny przewodnik), a także wtedy, gdy fizycznie nie możemy odwiedzić Pragi.

Twórcy aplikacji wykorzystali w niej technologię firmy Esri. Z aplikacji można skorzystać pod adresem https://app.iprpraha.cz/apl/app/model3d/. Jest to przykład wykorzystania fotogrametrii znanej z geodezji na rzecz rozwoju szeroko pojętej turystyki.

Podobnego modelu wkrótce doczeka się także jedno z polskich miast – Poznań. Budowę modelu 3D stolicy Wielkopolski właśnie rozpoczął Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Wykonawcą ma być wrocławska firma SHH. Model powstanie w oparciu o standardy OGC (w tym CityGML) i wykorzysta dane z lotniczego skaningu laserowego 3D, dane fotogrametryczne z nalotów lotniczych, dane z ewidencji gruntów i budynków, zdjęcia ukośne i warstwy informacyjne 2D (usługi/serwisy WMS OGC).

Model Poznania, podobnie jak model Pragi, dostępny będzie z poziomu przeglądarki internetowej, dzięki czemu możliwe będzie jego dowolne przeglądanie, wyświetlanie szczegółowych danych o poszczególnych obiektach (z danych SIP), analizy przestrzenne danych 3D, zaangażowanie społeczeństwa podczas planowania przestrzennego i w działaniach ochrony środowiska czy integracja z danymi innych systemów GIS i rejestrów publicznych.

Model wraz z systemem aktualizacji i publikacji ma być gotowy do połowy 2018 roku.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.