Blog

Oprogramowanie do obróbki zdjęć z dronów – jak je wybrać?

Geobiz | 27 czerwca 2017 | Porady eksperta

Zainwestowanie w technologię UAV – w ślad za innymi – to jeszcze nie wszystko. Aby bezzałogowe statki powietrzne działały na naszą korzyść, potrzeba odpowiednich aplikacji przetwarzających dane ze zdjęć lotniczych. Wybór jest duży i ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek dronów w geodezji wciąż wzrasta. Jakie powinno być dobre oprogramowanie dla danych z drona? Jakimi kryteriami kierować się podczas jego wyboru?

Jak podaje redakcja magazynu „Geodeta”, na świecie funkcjonuje obecnie już 28 produktów, które umożliwiają pracę ze zdjęciami lotniczymi. Większość z nich oferuje takie podstawowe usługi, jak tworzenie ortofotomozaik na podstawie zdjęć oraz generowanie chmur punktów, rastrów, poziomic oraz teksturowane siatki trójkątów. Spośród narzędzi do podstawowej analizy danych podstawową możliwością jest obliczanie odległości, powierzchni i objętości. Bardziej zaawansowane są generowanie map spadków i ekspozycji oraz analiza zmian. Dostępne funkcje to zatem pierwsze z kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze oprogramowania.

Kolejny aspekt to szybkość działania poszczególnych funkcjonalności oprogramowania. W końcu każdy projekt wymaga przetworzenia wielu setek zdjęć. Zwracamy także uwagę na stopień automatyzacji poszczególnych procesów. Z punktu widzenia tempa pracy to ważny parametr, ale ze względu na dokładność otrzymanego projektu – już mniej. Oprogramowanie powinno więc dawać możliwość samodzielnego definiowania wybranych parametrów przed wygenerowaniem modelu 3D.

Kolejne możliwości aplikacji to narzędzia do edycji danych 3D, a więc wygenerowanych wcześniej ortofotomap i trójwymiarowych modelów oraz do ekstrakcji obiektów. Warto zwrócić uwagę, w jakich formatach aplikacja eksportuje pliki.

Coraz bardziej istotne staje się również udostępnianie wyników w chmurze – najlepiej poprzez przeglądarkę internetową. Podajemy wówczas klientom tylko login i hasło i nie ma potrzeby instalowania żadnych viewerów czy innych aplikacji na ich komputerach (co w przypadku korporacji bywa często niemożliwe).

Na końcu należy zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe danej aplikacji. Każda z nich powinna mieć określone wymagania minimalne i optymalne, ale jeśli zależy nam na działaniu oprogramowania bez zbędnych komplikacji, patrzmy tylko na wymagania optymalne.

A co o oprogramowaniu mówi nam cena? Tą nie warto nadmiernie się sugerować. Konkurencja na rynku jest duża, więc producenci muszą oferować zachęcające warunki licencyjne. Dzięki temu niewielkim kosztem można przetestować kilka różnych aplikacji i wybrać najlepszą dla siebie. Wiele aplikacji można też użytkować przez określoną ilość czasu za darmo w ramach okresu próbnego.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.