Poznańskie dane przestrzenne dostępne w sieci
Geobiz | 26 kwietnia 2018 | Newsy
Na początku br. Poznań otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej na cyfryzację zasobu geodezyjnego i uruchomienie e-usług. Realizacją projektu zajmuje się Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Prace nad systemem mają zakończyć się w czerwcu, a e-usługi publiczne ruszą już w maju.
Projekt o nazwie „Cyfryzacja i modernizacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta Poznania oraz uruchomienie e-usług” realizowany jest z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Jego głównym celem jest podniesienie dostępności i jakości danych przestrzennych miasta Poznania.
Dzięki projektowi dostęp do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ma być możliwy dla wszystkich. Obecnie trwa już ostatni etap realizacji. Część zadań została ukończona, a część znajduje się w fazie testów. Wszystko wskazuje na to, że dostępność do usług online będzie możliwa już w maju.
Projekt obejmuje także modernizacje ewidencji gruntów i budynków dla trzech obrębów: Główna, Kobylepole i Spławie. Wszystkich obrębów w Poznaniu jest łącznie 40. Do tej pory przeprowadzono modernizację aż 22 z nich, łącznie z trzema wyszczególnionymi w ramach projektu. Ponadto w tym i przyszłym roku planowane są prace nad unowocześnieniem kolejnych 10 obrębów, a do 2022 roku pozostałych ośmiu.
Ponadto nieustannie trwa cyfryzacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta. Do digitalizacji przeznaczonych jest około 1,2 miliona dokumentów liczących ponad 2,8 miliona stron w różnych formatach. Wśród poddanych cyfryzacji danych znalazły się m. in. operaty katastralne i podziałowe, operaty pomiarowe z lat 2008 – 2015, akty notarialne z lat 2010 – 2015 oraz zawiadomienia z lat 2010 – 2015.
W celu ułatwienia pracy zakupiono specjalne skanery umożliwiające skanowanie dokumentów nawet w formacie A0. Urządzenia trafiły do siedziby GEOPOZ-u, gdzie trwa cyfryzacja. Po zakończeniu całego procesu maszyny będą służyły do uaktualniania cyfrowej bazy.
Efektem całego projektu ma być 100%-wa cyfrowa mapa ewidencyjna i zasadnicza miasta Poznania, która dodatkowo zostanie uzupełniona o dane ze zdigitalizowanych dokumentów. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do wszelkich informacji geodezyjnych i kartograficznych będzie niezwykle łatwy przy wykorzystaniu elektronicznych usług publicznych.
E-usługi skierowane są zarówno do profesjonalistów np. geodetów, rzeczoznawców, komorników i projektantów, ale również dla każdego obywatela. Obecnie trwają warsztaty dla konkretnych grup zawodowych, dla których dostęp do cyfrowych danych będzie najbardziej przydatny. Oficjalne uruchomienie pięciu portali adresowanych do konkretnych odbiorców (Geodety, Komornika, Rzeczoznawcy, Projektanta i Klienta), planowane jest na maj.
Realizacja przedsięwzięcia w głównej mierze jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Unijne fundusze