Blog

Rozszerzona rzeczywistość w służbie infrastruktury miejskiej

Geobiz | 03 lutego 2020 | Newsy

Nowoczesne technologie wkradają się w każdą dziedzinę życia. Ich ekspresowy postęp sprawia, że prace wykonywane jeszcze kilka lat wstecz, obecnie realizowane są w zupełnie inny sposób. A mówiąc inny, mamy na myśli szybszy, wydajniejszy i bezpieczniejszy. Idealnym tego przykładem jest zastosowanie wizualizacji AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości, w tworzeniu modeli 3D infrastruktury miejskiej. Poznajcie szczegóły najnowszych rozwiązań.

Budowa podziemnej struktury miejskiej takiej jak sieci kanalizacyjne, rury wodne, linie gazowe, elektryczne czy światłowodowe wymaga precyzji i określonego planu. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek plany budowy czy remontu, warto móc „zobaczyć”, co dzieje się pod ziemią. Dzięki nowoczesnym technologiom można to zrobić, bez wykopywania dziur w ulicach. Dostęp do rozszerzonej rzeczywistości AR pozwala na precyzyjne zrewidowanie przestrzeni pod ulicami, a także zaplanowanie nowych rozwiązań. A wszystko to w modelu 3D.

Od GIS do vGIS

Amerykański Geograficzny System informacji, w skrócie GIS, stosowany do tej pory w przypadkach tego typu projektów, pozwała jedynie na stworzenie dwuwymiarowego modelu, tego co się dzieje pod ulicami miast. Bardziej nowoczesną formą był 3D GIS, który jednak też nie do końca umożliwiał zastosowanie modeli trójwymiarowych w terenie.

Niedawno jednak powstała najnowsza platforma wizualizacji, vGIS, która łączy w sobie dane pozyskane z GIS, CAD i BIM, do tego dochodzi oprogramowanie rzeczywistości rozszerzonej oraz czujniki położenia, także te na urządzeniach mobilnych, które przekształcają dwuwymiarowe dane z GIS w ich wersję 3D dzięki wykorzystaniu AR. Dzięki temu zyskujemy holograficzny obraz, który nakłada się na wybraną, fizyczną przestrzeń.

Najnowsze rozwiązanie, vGIS, umożliwia swobodną wizualizację podziemnej infrastruktury zarówno tej obecnej, jak i tej przyszłej, będącej jeszcze w fazie projektu. A wszystko to bez problemu można obejrzeć na ogólnodostępnych urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

Zalety vGIS

Dzięki najnowszej platformie vGIS wykorzystywanej do projektowania podziemnej infrastruktury miejskiej zmniejszy się zdecydowanie ilość błędów projektowych. Zwłaszcza tych, w których okazuje się, że najnowszy projekt nie przewidział, że w miejscu wyznaczonym na prace coś już wcześniej zostało zainstalowane, a dowiadujemy się o tym dopiero po rozkuciu całej ulicy.

vGIS wpłynie na wzrost bezpieczeństwa tego rodzaju remontów sieci podziemnych. Dzięki niej spadnie ryzyko przypadkowego uderzenia w linię lub rurę. Zmniejszy to również czas ingerencji w ruch uliczny, który pracownicy poświęcają na lokalizowanie podziemnych obiektów. Do tego umożliwia wszystkim zainteresowanym zdalny wgląd w istniejącą i planowaną infrastrukturę.

Dodatkowo vGIS można połączyć z nawigacją satelitarną, dzięki której zwiększymy dokładność pomiaru do 1 cm. Bez tego połączenia dokładność będzie wynosić do 10 cm.

Początki vGIS

Za twórcę vGIS można uznać firmę KGI, która początkowo stosowała platformę do poszukiwania rozwiązań w zarządzaniu wiedzą. Wykorzystali oni oprogramowanie Microsoft HoloLens oraz silnik Unity i stworzyli pełny produkt działający na różnorodnych platformach.

Obecnie system wykorzystywany jest w projektach infrastrukturalnych, ale też przez architektów, inżynierów, geodetów i branżę budownictwa.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.