Blog

Ruszyły prace nad ortofotomapą województwa lubelskiego

Geobiz | 12 maja 2017 | Newsy

Praca geodetów na ternie województwa lubelskiego będzie prostsza. Stanie się tak za sprawą nowej, cyfrowej mapy geodezyjnej, która właśnie powstaje na tym terenie. Cyfrowa ortofotomapa zostanie stworzona z tysięcy zdjęć lotniczych i będzie precyzyjniejsza niż… Google Earth! Obejmie w sumie ponad 24 tysiące kilometrów kwadratowych terenu.

Amazing-Birds-Eye-view-of-Gilgit-cityMapa precyzyjnie wskaże przebieg granic działek, powierzchnię zabudowań i innych obiektów, ukształtowanie terenu. Będzie można z niej odczytać informacje ważne do obliczeń związanych z podatkami od nieruchomości oraz dopłatami dla rolników. Mapa obejmująca wszystkie dwadzieścia powiaty ziemskie to świeże przedsięwzięcie – umowa na wykonanie potrzebnych do niej zdjęć lotniczych została podpisana pod koniec kwietnia. Liderem projektu jest powiat lubelski.

Firmy geodezyjne wykonały już pierwsze fotografie z wysokości 900 metrów nad ziemią. Jednak dalsze prace jeszcze trochę potrwają – gdy zacznie się okres wegetacji, naloty trzeba będzie przerwać (uprawy zasłaniają tereny), by powrócić do nich dopiero jesienią. O tempie postępów zadecyduje też przejrzystość powietrza i wysokość chmur. Zakończenie prac nad mapą planowane jest na wiosnę 2018 roku.

Dane pozyskiwane dzięki nalotom zostaną skierowane do wszystkich powiatów województwa oraz do Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, od którego będzie można je kupić do dalszego, komercyjnego użytku.

Koszt przygotowania ortofotomapy szacuje się na 5-6 mln zł. Ma być ona pierwszym etapem cyfryzacji zasobów geodezyjnych województwa lubelskiego, czyli projektu „e-Geodezja”. Jest to projekt przewidziany na lata 2016-2019, który w większości będzie finansowany ze środków unijnych. Dzięki „e-Geodezji” wiele usług geodezyjnych będzie można obsłużyć za pośrednictwem Internetu.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.