Satelitarne monitorowanie deformacji i przemieszczeń terenu od WIZIPISI
Geobiz | 17 sierpnia 2016 | Newsy
Dostarczanie usług związanych z monitorowaniem morfologii powierzchni ziemi i jej zmian, roślinności, wód oraz zagospodarowania przestrzennego – takie zadania stoją przed Rheticusem, czyli nową platformą usług geoprzestrzennych. Wyłącznym dystrybutorem bazującej na chmurze obliczeniowej platformy jest Wrocławski Instytut Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI).
Platforma firmy Planetek Italia dostępna jest w postaci abonamentowej i zapewnia dostęp do stale aktualizowanych danych. Dostarczane przez nią informacje to kompozycje kartograficzne, predefiniowane raporty i dynamiczne wykresy, które pozwalają na szybką ocenę stanu obserwowanych obiektów. Ponadto użytkownik może też zdefiniować wartości progowe, po przekroczeniu których alarm automatycznie będzie do informował o zagrożeniu. Usługa może działać samodzielnie bądź jako narzędzie uzupełniające np. niwelację precyzyjna lub obserwacje GPS.
Wśród odbiorców Rheticusa wymienia się branże górniczą i budowlaną zajmujące duże obszary zakłady przemysłowe, zarządców dróg, kolei i infrastruktury komunalnej, samorządy lokalne, firmy ubezpieczeniowe czy leśnictwo oraz instytucje zajmujące się ochroną środowiska.
Pierwszą dostępną na polskim rynku usługą platformy jest dostarczanie informacji na temat deformacji i przemieszczeń terenu. Umożliwia ona natychmiastową ocenę stabilności tego terenu. Działanie usługi oparto na analizie satelitarnych zobrazowań radarowych. Są one pobierane automatycznie z programu Copernicus i poddawane analizie przez centrum obliczeniowe znajdujące się w chmurze. Najważniejsza część modelu wyznaczania przemieszczeń to algorytm SPINUA, który jest odporny na zakłócenia atmosferyczne i inne niekorzystne warunki terenu. Wynik stanowi zestaw punktów o znanych wartościach przemieszczeń względem wcześniejszych obliczeń. System automatycznie bowiem wykrywa zmiany w danych źródłowych dla danego terenu i uruchamia kolejny proces obliczania.
Usługę podobną do udostępnianego przez platformę Rheticus monitoringu zmian, deformacji czy przemieszczania powierzchni ziemi przy użyciu samolotów bezzałogowych, oferuje także firma Geobiz z Poznania, zajmująca się m.in. geodezyjną obsługą inwestycji.
Jakie są najważniejsze cechy platformy Rheticus? To przede wszystkim monitorowanie o częstotliwości przynajmniej 12 obserwacji rocznie, dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok oraz możliwość monitorowania rozległych obszarów. Do typowych jej zastosowań zalicza się monitorowanie obszarów zagrożonych przez działania górnicze, monitoring osuwisk, ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, dochodzenie odszkodowań, obserwacja infrastruktury drogowej, kolejowej i hydrotechnicznej oraz wczesne wykrywanie awarii w podziemnych sieciach przesyłowych i komunalnych.
Źródło informacji: www.wizipisi.pl/broferta oraz portal gisplay.pl.