Studenci AGH pomogą w inwentaryzacji tatrzańskich szlaków
Geobiz | 30 września 2016 | Newsy
Kończą się studenckie wakacje, końca dobiegła także tegoroczna edycja obozu pomiarowego „Akcja Lato” w ramach projektu prowadzonego przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” studentów AGH w Krakowie. Tym razem uczestnicy przeprowadzili pomiary w Poleskim Parku Narodowym (na potrzeby stworzenia numerycznego modelu terenu) i przeanalizowali stosunki wodne na badanym terenie. Ostatnim punktem akcji był wrześniowy obóz naukowy w Tatrach. Co udało się osiągnąć adeptom geodezji?
Celem obozu była inwentaryzacja pieszych szlaków górskich. Wykorzystano skaning laserowy 3d oraz metodę przekrojów poprzecznych. Ciąg skaningowy został poprowadzony przez trzy szlaki na obszarze Tatr Zachodnich: zielony, od schroniska na Hali Kondratowej w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką, żółty, od schroniska na Polanie Chochołowskiej w stronę Grzesia i czerwony, z Doliny Kościeliskiej w stronę Ciemniaka.
Studenci używali skanera Leica ScanStation C10 z tarczami celowniczymi przy wykorzystaniu metody RTK/RTN (gdy pozwalały na to warunki). W tych samych rejonach gór i tą samą metodą wykonywali także liczne przekroje. Wsparcie pomiarów satelitarnych zapewnił wypożyczony odbiornik Zenith25 Pro Seria (korzystający z poprawek stacji referencyjnych nadowski NET) oraz odbiorników Javad Triumph i Leica GPS1200, pracujących z własną stacją bazową. Obóz stał się więc doskonałą okazją do nauki pracy ze skanerem w niestandardowych warunkach oraz wykorzystania metody RTK/RTN GNSS za pomocą trzech różnych odbiorników.
Co czeka studentów po zakończonym obozie wakacyjnym? Nie tylko powrót na zajęcia, ale także wykorzystanie zebranych w terenie danych. Otrzymany numeryczny model terenu należy teraz porównać z modelem pochodzącym z danych lidarowych z roku 2013 ze wsparciem w postaci przekrojów poprzecznych. Co zamierzają ustalić młodzi badacze? Cel to określenie stopnia erozji antropogenicznej szlaków. Badane trasy mają być bowiem w przyszłości poddane remontom.
Obóz w Tatrach odbył się w dniach 5-16 września. Zorganizowano go dzięki współpracy „Dahlty” z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Inicjatywę wsparły także Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Opolu, producenta systemów geodezyjnych AlgoRes-Soft i sprzętu pomiarowego GEOMAX.
Na podstawie geoforum.pl.