Wynalazek Velodyne upowszechni użycie LIDAR-ów?
Geobiz | 12 stycznia 2017 | Newsy
Niska cena, niewielkie rozmiary i różnorodne zastosowanie. W tak ciekawy sposób prezentuje się najnowszy wynalazek firmy Velodyne, producenta skanerów laserowych – półprzewodnikowej elektroniki, która ma zapewnić przełom w projektowaniu skanerów laserowych.
Dzięki tej technologii możliwe będzie seryjne wytwarzanie podzespołów kosztujących zaledwie 50 dolarów. Niewielki ma być nie tylko szacowany koszt, ale i rozmiary sensora Velodyne. Będą one wynosić 4 mm kw. i tym samym (jak prezentuje producent) zajmować powierzchnię równą… oku Jerzego Waszyngtona na ćwierćdolarówce.
Sensor ma mieć postać półprzewodnika, dzięki czemu ograniczeniu ulegnie liczba ruchomych części, a co za tym idzie – awaryjność urządzenia. Dzięki współpracy z Efficient Power Conversion Corporation wynalazek wykorzystuje obwody scalone oparte na azotku galu (GaN). Takie rozwiązanie zapewnia poprawę skuteczności skanera laserowego, przede wszystkim zwiększenie rozdzielczości danych.
Dzięki wysokiej dokładności pomiarów, LIDAR stanowi kluczowy składnik niezależnych napędów. Jest to dokładność, której nie sposób osiągnąć za pomocą innych systemów sensorycznych, jak radar czy kamera – obejmuje przestrzeń wokół urządzenia razem ze znajdującymi się w niej obiektami, zarówno statycznymi, jak i ruchomymi (np. przechodniami).
Technologia Velodyne znajduje się obecnie w fazie testów, a do użytku wejdzie już w tym roku. W przyszłości ma znaleźć zastosowanie w geodezji między innymi przy tworzeniu map geodezyjnych czy jako sensor pomiarowy montowany w dronach.
„Nasza technologia otwiera drzwi do miniaturyzacji, co pozwala nam tworzyć LIDAR-y o różnorodnej postaci i dla wielu różnych urządzeń. Wkrótce gotowe będzie nasze portfolio obwodów scalonych, które będą wyznaczać ścieżki nowej generacji wiarygodnych, zminiaturyzowanych i konkurencyjnych cenowo LIDAR-ów” – mówi Anand Gopalan, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Velodyne LIDAR.