Zmiany w projekcie rozporządzenia BVLOS
Geobiz | 23 lipca 2018 | Newsy
Osoby posługujące się w codziennej pracy bezzałogowymi statkami latającymi, czyli właśnie geodeci, powinni być na bieżąco z ustawodawstwem dotyczącym tego typu lotów. Nie tak dawno, bo 17 kwietnia br. pojawił się nowy projekt rozporządzenia BVLOS, który wprowadza szereg zmian w użytkowaniu dronów. Może to wpłynąć na sposób wykonywania pomiarów i skanowania laserowego 3D z użyciem dronów. O szczegółach nowego projektu przeczytacie w dzisiejszym artykule.
W projekcie rozporządzenia BVLOS pojawia się zupełnie nowy załącznik 6b, który określa zasady lotów BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku, dla bezzałogowych statków lotniczych do 25 kg. Ponadto, gdyby rozporządzenie weszło w życie w takiej formie, pociągnęłoby za sobą szereg zmian w zasadach lotów VLOS, czyli w zasięgu wzroku. Oto, co mogłoby się zmienić.
Zmiany w lotach VLOS
Nowy dokument doprecyzowuje w końcu czym są tzw. loty szkolne oraz ustanawia, że osoby biorące w nich udział nie muszą mieć świadectwa kwalifikacji. Ponadto zniesiona zostaje także granica 18 roku życia do uzyskania UAVO oraz konieczność przeprowadzania egzaminów państwowych. Nowa ustawa przenosi ciężar wykonywania egzaminów na ośrodki szkoleniowe. Dotyczy to jednak tylko BSP do wagi mniejszej niż 5 kg. Zniesiono również badania lotniczo – lekarskie dla operatorów dronów tej wagi.
Kolejna zmiana, to wprowadzenie nowej kategorii lotów FPV do 2 kg masy BSP. Ta informacja powinna ucieszyć szczególnie operatów dronów wyścigowych.
Poprawki dopuszczają również przynajmniej jednego obserwatora podczas lotów VLOS, co oznacza, że może być ich więcej. W trakcie wykonywania tego typu lotów operator może również patrzeć na ekran smartfonu czy tabletu w celu skontrolowania parametrów lotu lub w momencie przelotu za przeszkodą utrudniającą obserwację.
Z kolei loty z widokiem z pierwszej osoby, czyli FPV dronami do 2 kg, mogą być według zmian wykonywane „do wysokości nie większej niż 50 m AGL, w odległości poziomej nie większej niż 200 m od operatora, w odległości nie mniejszej niż 100 m od zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub zgromadzenia osób na wolnym powietrzu”.
Poprawka wprowadza również definicję bezpiecznej odległości, usuwa wyraz „mienie” z załącznika 6, w pkt. 4.1. ppkt 2 oraz wyraz „granice” w tym samym złączniku pkt. 4.1 ppkt 3. W tym samym podpunkcie znika określenie „odległość pozioma”, „mienie” i „obiekty budowlane”, dzięki czemu powstaje możliwość latania nad budynkami w mieście.
Ustawa zmniejsza również ilość obiektów chronionych, nad którymi latanie dornami jest zabronione według poprzedniej wersji, ale dodaje zakaz dotyczący nowych obiektów. Są nimi „jednostki wojskowe i poligony, osoby i zgromadzenia osób na wolnym powietrzu niebędące w dyspozycji lub pod kontrolą operatora oraz strefa EP R40 Słupsk”. Zniesiono też zakaz lotów nad liniami energetycznymi, telekomunikacyjnymi, rurociągami, zaporami wodnymi, śluzami. Zmieniają się wytyczne co do konieczności uzyskania zgody do przelotu nad obiektami chronionymi.
Pojawia się też obowiązek przeprowadzania lotów przez osobę małoletnią pod nadzorem osoby dorosłej. Dodatkowo bezzałogowe statki powietrzne używane do BVLOS będą musiały być wpisane do ewidencji.
To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowe rozporządzenie BVLOS. Obecnie prace nad dokumentem nadal trwają. Przeprowadzane są konsultacje międzyresortowe. Nie wiadomo, kiedy poprawki miałyby wejść w życie. Całość dokumentu można znaleźć pod linkiem.
Nowe przepisy unijne
Przy okazji warto wspomnieć, że 12 czerwca br. został przyjęty unijny projekt ws. wspólnych przepisów dla BSP. Obecnie czeka on jeszcze na zatwierdzenie przez unijnych ministrów. Kiedy to nastąpi, przepisy będą obowiązywały także w naszym kraju. Nowe wytyczne mają określić ogólne zasady lotu dronów i obowiązkowe wyposażenie urządzeń. Restrykcje mogą wprowadzić także zmianę w obowiązku szkoleniowym oraz zakresie tych szkoleń oraz ustanowić konieczność rejestracji maszyny, a także jej właściciela.